Oplodneni.info

Pomáhá dosáhnout úspěšného početí

Vhodná doba oplodnění – jak zvýšit šanci otěhotnění?

Nejideálnější doba k oplodnění je období kolem ovulace, tj. asi v polovině menstruačního cyklu. Metod, jak rozpoznat ovulaci, je několik. Nejčastěji používanou je metoda měření tělesné teploty. Každé ráno menstruačního cyklu, předtím než žena vstane z postele, si měří a zaznamenává teplotu měřenou stále ve stejnou dobu (plus mínus půl hodiny) na stejném místě (pochva, konečník, ústa) alespoň 5 minut.

Den před ovulací teplota stoupne o 0,2 až 0,4°C a zůstává zvýšená až do menstruace, v případě otěhotnění i nadále. Rozpoznat ovulaci lze také sledováním děložního hlenu, který je během ovulace čirý a tažný, je ho větší množství. Vytváří ideální prostředí pro pohyb a životaschopnost spermií.

Nyní se na trhu objevily také ovulační testy. Jsou citlivé na hormony, které se uvolňují při ovulaci a vylučují se také do moči. Pozitivní ovulační test značí, že za 1 – 2 dny dojde k ovulaci. Pak nastává doba nejvhodnější k početí a doporučuje se mít v každém z následujících tří dnů pohlavní styk.

Pravděpodobnost otěhotnění klesá s věkem. Věk negativně ovlivňuje počet ovulací během roku, ale také kvalitu vajíček.

Pomůže zdravá životospráva

Pozitivní vliv na plodnost má také samozřejmě zdravá životospráva. Určité procento neplodnosti je způsobeno nadměrnou či naopak nízkou hmotností. Část estrogenů pochází z tukových buněk, příliš málo nebo naopak mnoho tuku negativně ovlivňuje hormonální hladiny a tedy i plodnost.

Jezte více ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Omezte příjem jednoduchých cukrů a tuků. Vyřaďte ze svého jídelníčku alkohol. Alkohol má negativní vliv na samotné početí i na vývoj plodu v těhotenství. Samozřejmostí by měla být nikotinová abstinence. Kouření ovlivňuje hormonální hladiny, ale působí také negativně na uhnízdění oplodněného vejce.

Sportujte, ale také dostatečně odpočívejte a spěte.

Vyhýbejte se stresu

Negativní vliv na plodnost má stres, není však její jedinou příčinou. Nežádaný je stres běžného života, ale také stres a úzkost vyvolané právě nemožností počít dítě. Stres oslabuje imunitní systém, způsobuje zažívací potíže a vede k depresím. Naučte se proto relaxovat (kurzy jógy, meditace, svalové relaxace, rehabilitace), to vám může pomoci se se stresem vypořádat.

Pozitivní vliv na plodnost má také cvičení metodou paní Ludmily Mojžíšové. Jedná se o speciální cvičení působící na pánevní dno a na posílení svalů trupu, čímž se docílí správného držení těla. Tato metoda je náročná na správnost provedení a měla by se proto cvičit pod vedením proškoleného instruktora nebo rehabilitačního pracovníka.

Zdravá životospráva není alfou a omegou šance na otěhotnění, může je však značně zvýšit a zároveň pozitivně ovlivní vaše zdraví. Působí pozitivně také na kvalitu spermií.

Šance na otěhotnění mohou také snížit některé sexuální polohy a to ty, kdy negativně působí gravitace, tj. polohy vsedě, vestoje nebo když je žena nahoře.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.