Oplodneni.info

Pomáhá dosáhnout úspěšného početí

Neplodnost

Plodnost, fertilita, je schopnost zplodit a donosit dítě. Člověk jako druh je jedním z nejméně plodných tvorů na zemi. Jedním z důvodů je krátká životnost uvolněného vajíčka z vaječníku po ovulaci.

Pravděpodobnost početí plodného páru při pravidelném pohlavním styku během jednoho měsíce je asi 25 %. Většině párů se podaří zplodit potomka během jednoho roku snažení. Po 35. roce věku však tato schopnost výrazně klesá.

Neplodnost, infertilita, znamená neschopnost počít dítě. Jedná se však také o stav, kdy není žena schopna plod donosit. Neplodnost není stav trvalý, neměla by se proto zaměňovat se sterilitou.

Rozdělení neplodnosti dle typu

Rozlišuje se primární a sekundární neplodnost. O primární neplodnost se jedná tehdy, když pár není schopen počít potomka při pravidelném nechráněném styku během jednoho roku. Sekundární neplodnost označuje stejný problém, avšak s tím rozdílem, že pár už jednoho či více potomků společně má.

Podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) vyhledá odbornou pomoc kvůli neplodnosti asi 15 % párů v plodném věku.

Neplodnost se týká jak mužů, tak žen. Udává se, že na neplodnosti se v páru asi 40 % podílí žena, 30 % muž, v 15 – 30 % existuje jakýsi problém u obou. Asi v 15 % není příčina vůbec objasněna.

Nejčastější příčiny neplodnosti

Nejčastějšími příčinami neplodnosti u žen jsou poškozené nebo ucpané vejcovody, hormonální poruchy, endometrióza, příliš hustý cervikální hlen, imunologické nepřijetí spermatu nebo problémy s uhnízděním oplodněného vejce.

U mužů je to pokles kvality spermatu (malé množství spermií, jejich špatná pohyblivost), autoimunita k vlastním spermiím, blokáda chámovodů nebo koitální problémy (poruchy erekce).

Na neplodnosti se samozřejmě podílí také životní styl. Stres, spěch, plánování rodiny v pozdějším věku, cigarety, drogy, léky, alkohol, ale také působení vnějších vlivů, které lze ovlivnit stěží, jako např. znečištěné ovzduší, půda či voda. Velkou roli při otěhotnění hraje také psychický stav.

Udává se, že až 90 % neplodnosti je nakonec zdárně vyřešeno. Důležitou roli při řešení neplodnosti hraje určitě objev posledních desetiletí, umělé oplodnění.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.