Oplodneni.info

Pomáhá dosáhnout úspěšného početí

Anatomie a fyziologie mužských pohlavních orgánů

Pohlavní orgány muže jsou tvořeny varlaty, nadvarlaty, chámovody, semennými váčky, prostatou a penisem.

Varle

Varle (testis) je párová mužská pohlavní žláza. Je místem tvorby spermií. Ty pro svou správnou tvorbu a zrání potřebují nižší teplotu než je teplota těla, a proto jsou varlata uložena v kožovitém vaku, šourku (scrotum), kde je teplota asi 34°C.

Nadvarle

Nadvarle (epididymis) je také párový orgán přiléhající k varleti. Dochází zde k dozrávání a uchovávání spermií.

Chámovod

Chámovod (ductus deferens) je párová trubice spojující nadvarle s močovou trubicí, při ejakulaci slouží k transportu spermií. Obsahuje buňky tvořící sekret, který je součástí spermatu a který zvyšuje životaschopnost spermií.

Prostata

Předstojná žláza (prostata) je přídatná pohlavní žláza nacházející se pod močovým měchýřem, obkružuje močovou trubici. Produkuje sekret, který je také součástí spermatu.

Semenné váčky

Semenné váčky (vesicula seminales) jsou párové orgány nacházející se mezi močovým měchýřem a konečníkem. Produkují sekret, který tvoří 60 – 70 % spermatu. Obsahuje látky, které neutralizují kyselé prostředí v pochvě, a fruktózu, která je výživou pro spermie. K produkci tohoto sekretu je zapotřebí mužského pohlavního hormonu, testosteronu.

Penis

Penis je kopulačním orgánem. Prochází jím močová trubice, slouží také k močení.

Do močové trubice ústí tzv. Cowperova žláza, párová žláza produkující sekret, který je součástí spermatu a který neutralizuje zbytky kyselé moči a vytváří tak ideální prostředí pro životaschopnost spermií.

Obsahuje houbovitá kavernózní tělesa, která se při vzrušení naplní krví a jsou zodpovědná za erekci, bez níž by nebyl možný pohlavní styk a tím i oplodnění.

Na konci se rozšiřuje v žalud (glans) krytý předkožkou (praeputium). U ženy penisu vývojově odpovídá klitoris.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.